Adolf Born

"80"

Výstava
k umělcovým narozeninám


 


I


II


III

     

V neuvěřitelné formě a umělecké kondici se dožil 12. června osmdesáti let Adolf Born. Za více než 50 let aktivní činnosti oslovil již několik generací čtenářů a milovníků grafických listů, kteří si již nedovedou představit některé světové knihy bez jeho ilustrací. Jako ilustrátor se vždy dokonale vcítil do tématu a vystihl atmosféru příběhu a povedlo se mu to to, co málokterému kreslíři na světě.  Jeho Pipi dlouhá punčocha, Sherlock Holmes a desítky dalších postav zůstanou alespoň u českého čtenáře nadlouho spojeni s kresbou Adolfa Borna.
Jako grafik zažívá Adolf Born poslední destiletí obrovský zájem o své dílo. Odkazy z historie a citace z literatury a filosofie oslovují především inteligentního diváka, který má rád humor a nadsázku. Jednoznačný a originální styl pak staví Adolfa Borna do jedné řady s českou ilustrátorskou klasikou a enormní zájem o jeho dílo ho zařazuje hned za mistra z největších, Josefa Ladu.
Současná chrudimská výstava představuje 22 grafických listů z let 1997 až 2010 a prezentuje práce Mistra ve všech jeho oblíbených žánrech.

                                                                                                            Luboš Jelínek
 


 

BIOGRAFIE
Od 7. července do 21. srpna 2010

 
 

 home